Tidigare spelplatser

 

 

 

 

 SPELNINGAR 2016

28/1   Timrå Riksteaterförening     ”Vitterhistorier, sång och spelglädje”

1/2     Sveg                                    ”Tjopp och hennes vänner”

2/2     Vemdalen                            ”Tjopp och hennes vänner”

3/2     Hede                                    ”Tjopp och hennes vänner”

4/2     Funäsdalen                          ”Tjopp och hennes vänner”

6/2     Dorotea                                ”Tjopp och hennes vänner” 2-6 år

6/2     Dorotea                                  Vernissage Konstföreningen och Café Kramfors

13/2   Äspnäs                                  ”Nybyggarna Erik och Ester i lappskatteland”

19/3   Rännö                                   ”Vitterhistorier, sång och spelglädje”

24/6   Dorotea                                 Midsommarfirande Kullerbacken

3/7                                                   Privat 70 års fest

16/7  Långsele-Graninge               ”Vitterhistorier, sång och spelglädje”

18/7  Åsele Marknad                      Marknadsvisor

13/8                                                Privat fest

1/10  Dorotea                                 Vernissage Konstföreningen och Café Kramfors

19/10 SPF Seniorerna Rödön        ” Vitterhistorier, sång och spelglädje”

26/11  Dorotea                                Vernissage Konstföreningen och Café Kramfors

                                                                      

SPELPLATSER 2015

 

20/1          SPF Kontakt Härnösand             ”Melodier vi minns”

7/3            Silsjönäs bygdegårdsförening     ”Vitterhistorier, sång och spelglädje”

24/3          SPF Vattudalen                           ”Vitterhistorier, sång och spelglädje”

16/4          Arvidsjaur, Solbacken                 ”Melodier vi minns”

17/4          Arvidsjaur, Ringelsta                   ”Melodier vi minns”

24/4          Graningebyn, äldreomsorgen      ”Vitterhistorier, sång och spelglädje”

25/4          Graningebyn, barnlördag             ”Tjopp och hennes vänner”

23/5          Galvens bygdegård                     ”Melodier vi minns” allsång

19/6          Midsommarfirande Kullerbacken Dorotea

27/6          Lidens Hembygdsförening          ”Melodier vi minns” allsång

21/7          Stornäset bygdegårdsf.               ”Vitterhistorier, sång och spelglädje”

10/9          SPF Robertsfors                          ”Vitterhistorier, sång och spelglädje”

14/9          Lillhärdal, barnkultur                    ”Tjopp och hennes vänner”

15/9          Sveg, barnkultur                          ”Tjopp och hennes vänner”

16/9          Ytterhogdal, barnkultur                ”Tjopp och hennes vänner”

26/10        Gäddede, barnkultur                   ”Tjopp och hennes vänner”

 

2014

  •            Gäddede
  •            Hammerdal   2 förest.
  •            Hoting
  •            Backe
  •            Strömsund 3 förest.
  •             Privat fest
  •             Barkhyttan byagård
  •              Jädraås  PRO
  •              Näske byförening
  •              Sagofest
  •              Midsommarfirande Kullerbacken
  •              Kvarnåsen
  •              Bjurholm
  •              Bjurholm
  •              Orrböle
  •              Arrangemang Doroteadagarna
  •              Lännäs Byskoleförening
2013
  • Sollefteå  SPRF Orren                ”Vitterhistorier, sång och spelglädje”
  • Undersåker                                 ”Tjopp och hennes vänner” (familjeförest.)
  • Midsommarfirande Kullerbacken Dorotea
  • Alsen                                           ”Melodier vi minns”
  • Aktiviteter Dorotea återvändardagar
  • Hällesjö                                       ”Vitterhistorier, sång och spelglädje”
  • Gulsele                                        ”Nybyggarna Erik o Ester i lappskatteland”
  • Sollefteå Ådalsbyn                       ”Vitterhistorier, sång och spelglädje”
  • Selets Bygdegård                        ”Nybyggarna Erik o Ester i lappskatteland”
  • Bjurholm                                       ”Nybyggarna Erik o Ester i lappskatteland”
  • Norsjö bibliotek                             ”Tjopp och hennes vänner”
  • Rödåsel                                        ”Tjopp och hennes vänner”

2012   

  • Sörmjöle              Tjopp och hennes vänner
  • Dorotea               Tjopp och hennes vänner 2 föres.
  • Borgafjäll             Tjopp och hennes vänner
  • Borgafjäll              Familjeföreställning
  • Arjeplog               Tjopp och hennes vänner 3 föres
  • Resele                ” Vitterhistorier, sång och spelglädje”
  • Åsele                 ” Vitterhistorier, sång och spelglädje”
  • Nordmaling         ” Vitterhistorier, sång och spelglädje”
  • Midsommarfirande   Kullerbacken Dorotea
  • Dorotea återvändardagar
  • Gäddede             ”Nybyggarna Erik o Ester i lappskatteland”
  • Gunnarn               ”Melodier vi minns”  allsång
  • Bjurholm             ”Nybyggarna Erik o Ester i lappskatteland”
  • Rörström              ”Nybyggarna Erik o Ester i lappskatteland”
  •  Forsmark             ”Vitterhistorier, sång och spelglädje”
  • Sågtäkten            ” Melodier vi minns”  allsång
  • Fjällbonäs            ” Melodier vi minns” allsång
  • Arvidsjaur            ” Vitterhistorier, sång o spelglädje”
  • Selet Vännäs       ” Folkkära visor och gamla skillingtryck”
      2011
  • Bjurholm     Konstvägen sju älvar
  • Dorotea      Konstvägen sju älvar
  • Åsele          Konstvägen sju älvar
  • Vännäs       Konstvägen sju älvar
  • Sävar          barnkulturen
  • Täfteå         barnkulturen
  • Bullmark     barnkulturen
  • Botsmark    barnkulturen
  • Holmsund   barnkulturen
  • Bybergets Hembygdsförening
  • Umeå glashuset  Konstvägen sju älvar
  • Vilhelmina arbetar kommun
  • Norsjö Musik och Teaterförening
  • Heimlöuta Hembygdsförening
  • Åsele Hembygdsförening/Vuxenskolan
  • Järvsjöby Intresseförening
  • Midsommarfirande Kullerbacken Dorotea
  • Fors Hembygdsförening/Vuxenskolan
  • Revsunds Hembygdsförening/Vuxenskolan
  • Lappudden Nordingrå
  • Ullånger Hembygdsförening
  • Malå Teaterförening
  • Styrnäs Hembygdsförening
  • Åsele-Fredrika lottakår
  • Tväråträsk Hembygdsförening

2010

  •  Sorsele (barnkulturen)
  • Ammarnäs  (barnkulturen)
  • Blattnicksele  (barnkulturen)
  • Storuman  (barnkulturen)
  • Slussfors  (barnkulturen)
  • Tärnaby  (barnkulturen)
  • Björklid Bygdegård Messlingen
  • Sävar Musik och Teaterförening
  • Midsommar Kullerbacken Dorotea
  • Ammarnäsbygdens Hembygdsförening
  • Anundsjö hembygdsförening
  • Haverö Hembygdsförening
  • Dorotea Hembygdsförening
  • Avaträsk Folkets Hus förening

2009

  • Dorotea Strandenskolan
  • Lycksele  (barnkulturen)
  • Kubbe/Norrflärke Bygdegårdsförening
  • Heimlöuta Hembygdsförening
  • Finnmarkens Bygdeförening
  • Hotel Nordica Dorotea
  • Midsommar på Kullerbacken Dorotea
  • Fors Hembygdsförening
  • Nordmalings Hembygdsförening
  • Flärke Bygdegård
  • Brunflo Hembygdsförening
  • Nora Hembygdsförening
  • Sånga-Överlännes Hembygdsförening
  • Bräcke Hembygdsförening
  • Häggenås Hembygdsförening
  • Selets Hembygdsförening
  • Österfärnebo Hembygdsförening  (fam. föreställning)

2008

  • Dorotea  (barnkulturen)
  • Sävar   (barnkulturen)
  • Lycksele   (barnkulturen)
  • Arjeplog   (barnkulturen)
  • Arvidsjaur   (barnkulturen)
  • Boden   (barnkulturen)
  • Dorotea   (barnkulturen)
  • Arvidsjaurs Teaterförening
  • Arjeplog Kultur och Fritid
  • Arjeplogs Riksteaterförening
  • Rörströms Hembygdsförening
  • Umbygda Hembygdsförening
  • Midsommar på Kullerbacken Dorotea
  • Grundsunda Hembygdsförening
  • Ramsjö Hembygdsförening
  • Klövsjö Hembygdsförening
  • Kall Hembygdsförening
  • Sånga-Överlännes Hembygdsförening
  • Språngbrogården Ånge
  • Borgsjö Hembygdsförening
  • Holms Hembygdsförening
  • Häggenås Hembygdsförening
  • Vuxenskolan Vilhelmina
  • Selets Hembygdsförening
  • Dorotea Hembygdsförening
  • Bergvattengården Dorotea
  • Kvarnbäckens sjukhem Dorotea

2007

  • Midsommar Kullerbacken Dorotea
  • Raftälvens Byalag
  • Holms Hembygdsförening
  • Stor Kåge Hembygdsförening
  • Mattmars Hembygdsförening
  • Sollefteå Hembygdsförening
  • Dorotea Hembygdsförening
  • Hammerdals Hembygdsförening
  • Skorpeds Hembygdsförening
  • 70.års kalas Dorotea
  • Bergvattengården Dorotea
  • Kvarnbäckens sjukhem Dorotea

2006

  • Sidensjö Bygdegård
  • Teaterföreningen i Näsåker
  • Västanå Skol och Bygdegårdsförening
  • Skorpeds Hembygdsförening
  • Lillvikens Bygdegårdsförening
  • Midsommar Kullerbacken Dorotea
  • Ankarede Kyrka
  • Bodsjö Hembygdsförening
  • Dorotea Hembygdsförening
  • Bureå Hembygdsförening
  • Norsjöbygdens Hembygdsförening
  • Havsnäs Bygdeförening
  • Rännö Bygdegårdsförening
  • Örträsk Hembygdsförening
  • Brunflo Hembygdsförening
  • Backe Publikförening/Kulturknuten
  • Bjärtrå Hembygdsförening
  • Renholmens Byaförening
  • Hammerdals Hembygdsförening
  • Strömsunds Hembygdsförening
  • Sånga-Överlännes Hembygdsförening
  • Själevads Hembygdsförening
  • Lappuddens Ekonomiska förening Nordingrå
  • Torps Hembygdsförening
  • Svegs Hembygdsförening
  • Vindelns Hembygdsförening

2005

  • Medborgarhuset Dorotea
  • Lidens Hembygdsförening
  • Torsåkers Hembygdsförening/Styresholmsspelen
  • Midsommar på Kullerbacken Dorotea
  • Ramsele Publikteaterförening
  • Bjurholms Hembygdsförening
  • Dorotea Hembygdsförening
  • Bodum Hembygdsförening
  • Vibyggerå Hembygdsförening
  • Junsele Hembygdsförening
  • Grundsunda hembygdsförening
  • Renholmens Byaförening
  • Aspeå Hembygdsförening
  • Anundsjö Hembygdsförening
  • Nävertjäls Hembygdsförening
  • Strömsunds Hembygdsförening
  • Rännö Bygdegårdsförening
  • Rusksele Bygdegårdsförening
  • Bergvattengården Dorotea
  • Biblioteket Dorotea

2004 och tidigare

  • Bodums Hembygdsförening
  • Järvsjöby Intresseförening
  • Lidens Hembygdsförening
  • Midsommar på Kullerbacken Dorotea
  • Svanaby Intresseförening
  • Aspeå Hembygdsförening
  • Lavsjö LISS
  • Gideå Hembygdsförening
  • Lövångers Hembygdsförening
  • Trehörningsjö Hembygdsförening Linatorpet
  • Högsjö Hembygdsförening
  • Ullbergsträsk Hembygdsförening
  • Tallmon i Vilhelmina
  • Dorotea Hembygdsförening
  • Borgsjö Hembygdsförening Åsele
  • Bergbodarna i Dorotea
  • Bergvattengården dorotea
  • Borgsjö Hembygdsförening Ånge
  • Östernoret Åsele
  • Avaträsk FH
  • Tåsjö Hembygdsförening
  • Borgafjäll Intresseförening
  • Risbäcks Skola
  • Höglands FH
  • Svanaby Idrottshall
  • Ormsjö FH
  • Rajastrands Intresseförening
  • Lajksjö FH
  • Nästansjö
  • Ersboda FH
  • Holmsund
  • Rundviksgården
  • Bredängsskolan Strömsund
  • Jamtli Östersund
  • Hedemora Teaterfestival
  • Leksands Bibliotek
  • Karlskoga Teaterfestival
  • Nallemässan Malmö
  • Freinetskolan Lund
  • Källbo Lund
  • Noliamässan i Umeå
  • Gammplatsen Lycksele
  • Sorsele
  • Näsets skola Ånge
  • Hermanbodabacke Ånge
  • Hammerdal
  • Strömsund
  • Backe
  • Rossön
  • Kyrktåsjö
  • Norråker
  • Hoting

 

 

 

 

        

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>